Vaata talverehve meie e-poes
abc

Suverehvid või aastaringsed rehvid – kuidas valida?

Juba esimeseks maiks tuleb talverehvid vahetada suverehvide vastu. Nüüd jääb vaid küsimus, kas eelistada spetsiaalseid suverehve või aastaringseid lamellrehve (all season, M+S tähisega).

Juba esimeseks maiks tuleb talverehvid vahetada suverehvide vastu. Nüüd jääb vaid küsimus, kas eelistada spetsiaalseid suverehve või sõita edasi lamellrehvidega.

 • Suvel on lubatud sõita suverehvidega ja lamellrehvidega.
 • Ainukesed rehvid, millega suvel sõita ei tohi, on naastrehvid.
? Kui sul on vaja uusi suverehve, siis vaata kindlasti pakkumisi meie e-poes. ?‍♂️

Suverehvid

Suverehvid tagavad hea juhitavuse ja haarduvuse kuival ja märjal teel ning töötavad kõige paremini temperatuuril üle 7°C. Nad on talverehvidest vaiksemad ja väiksema kütusekuluga. Vastavalt Eesti seadustele tohib suverehvidega sõita 1. märtsist kuni 1. detsembrini. Suverehvide ostmine on lihtsam kui talverehvidel, sest neid on vaid üht tüüpi ning enamasti on suverehvid talverehvidest odavamad.

Suverehvide kasuks tasub kindlasti otsustada järgmistel juhtudel:

 • Suveks mõeldud rehvid: suverehvid on spetsiaalselt disainitud ja arendatud sõitmiseks suvistes teeoludes. Sel ajal on nende sõiduomadused kõige paremad.
 • Haarduvus ja tundlikkus parem: suverehvidega on roolimine kiirem ja täpsem – eriti kurvilisematel teedel.
 • Sõiduomadused: pehme suvine kummisegu parandab sõiduki juhitavust, mis lihtsustab pöörete tegemist ja möödapõigete tegemist takistustest.
 • Kui sul on talverehvid talvisteks sõitudeks juba olemas: Sellisel juhul võiks suveks võtta kindlasti suverehvid, mitte teha sõiduomadustelt kompromissi.
 • Temperatuur: kui suvehooajal on temperatuur enamasti üle 7°C ning jäidet ja öökülmasid esineb vähe, siis on suverehv kindlasti eelistatud.
 • Vahemaad: kui läbid suvel üle 5000 km, siis võta kindlasti suverehvid. Lamellrehvid on suverehvidest kallimad ning ei ole mõtet kuival ja puhtal teel oma talvistesse oludesse mõeldud lamellrehve liigselt kulutada.

Aastaringseks sõitmiseks lamellrehvid

NB! Lamellrehvide ostmisel tuleb olla tähelepanelik, sest neid on kaht tüüpi.

Lamellrehvid, mis sobivad ainult suvel sõitmiseks

Neid rehve nimetatakse ka Kesk-Euroopa lamellrehviks ning Eesti oludes nad lumisel talvel sõitmiseks ei sobi. Sellised rehvid tunneb ära selle järgi, et neil on olemas M+S tähis kuid puudub kolme mäetipu ja lumehelbe märgis (vaata pilti allpool). Sageli on selliste rehvide nimes CrossClimate, AllSeason või midagi muud sarnast. Tavaliselt on nad talveoludesse sobivatest rehvidest pisut odavamad. Inglise keelses kirjanduses nimetatakse neid all-season tyres. Viimasel ajal on meedias juttu olnud ka selliste rehvide keelustamisest talveperioodil.

Segaduste vältimiseks meie e-poes selliseid lamellrehve müügil ei ole, mis Eesti talve jaoks ei sobi. Mõnes teises e-poes on need talverehvide kategoorias siiski väljas, mistõttu tasub olla ostmisel tähelepanelik.

Eestis talvel sõitmiseks sobivad ainult sellised rehvid, millel on mõlemad pildil näidatud tähised. M+S tähis ei ole osades riikides (nt Saksamaa) enam talverehvidel kohustuslik. Ka põhjamaades muutub lähiajal kohustuslikuks vaid mountain-snowflake.

Lamellrehvid, mis sobivad suvel ja ka talvel sõitmiseks

Lamellrehvid on sobivad neile, kes sõidavad suvel suhteliselt vähe (alla 5000 km) ning ei soovi vahetada rehve kaks korda aastas. Lamellrehvide suureks eeliseks mugavuse seisukohast on see, et need võib sügisel varem alla panna ja suve saabudes hiljem ära võtta. Nii on võimalik vältida rehvivahetuse järjekordi.

Lamellrehvid millel on olemas kõik vajalikud tähised (toodud ülal pildil) vastavad (sõltumata tootjast) kõrgetele standarditele ning sobivad Põhjamaade talve väga hästi. Neil on peal M+S tähis ning kolme mäetipu kujutis lumehelbega keskel (mountain-snowflake). See tähendab, et neid võib kasutada talvel riikides, kus talverehvide kasutamine on seadusega kohustuslik.

Lamellrehvide kasuks tasub otsustada siis, kui:

 • Otsustad osta ainult ühed rehvid, millega saaks sõita aastaringselt.
 • Sul ei ole teist rehviringi kuskil hoida. Sellisel juhul on lamellrehvid hea mõte.
 • Sõidad suvel suhteliselt vähe – alla 5000 km. Sellisel juhul ei kuluta sa kalleid talverehve liialt.

See, kas osta talveks naast- või lamellrehvid on juba hoopis teine ja igavikuline arutelu ning sellest kirjutame mõni teine kord.

Raske otsustada?

Võta meiega ühendust, räägime natuke sellest, et kus, kui palju ja kui sageli sa täpselt sõidad ning teeme sinuga koos hea otsuse. Vastame küsimustele kiirelt ka blogi kommentaarides, nii et võite küsimusi ka sinna jätta.

Kõige paremate sõiduomaduste saamiseks soovitame suveks panna autole alla suverehvid ning talveks kindlasti osta spetsiaalsed talverehvid.

 

5 mõtet “Suverehvid või aastaringsed rehvid – kuidas valida?” kohta

  1. Tere!

   Vabandame vastuse viibimise pärast.

   235/55 R18 mõõdu asemele võib kasutada 235/50R18 mõõtu. Kuid nende rehvide diameetri vahe on 24mm ehk auto läheb 24mm madalamaks. Sõiduki spidomeeter hakkab valetama ca 3km/h, näiteks: kui spidomeeter näitab 90km/h, siis tegelik kiirus on 87km/h.

   Tervitades
   rehvipood.eu

 1. Ei ole võimalik nõuda pärast esimest jääd “kolme mäetipuga” kujutise olemasolu kõikidel seni lubatud M+S rehvide kasutajatelt. Selleks võiks olla vähemalt aasta/kaks aega et raha koguda, vanad utiliseerida ja siis vahetus teha.
  Eeltööna oleks olnud vaja teavitada ka rehvimüüjjaid juba paar aastat ette, et oleks mida valida nii hinna, kvaliteedi, saadavuse ja sobivuse järgi.
  Parimat, Toomas Kodres (kõik talved sõitnud alates 1959 a.)

 2. Kas suve- ja talverehvid (mõlemad lamellid) peaksid olema sama laiusega või selles osas on mingid eelistused. Näiteks, et talveks kitsamad, suveks laiemad või vahet pole?

  1. Tere, Jaan. Auto tehnilises passis on tavaliselt kirjas, missuguse laiusega rehve selle autoga lubatud kasutada. Kuidas lubatud mõõdud leida – selle juhendi leiab siit. Kuna ühele autole lubatud mõõdud erinevad (tavaliselt) vaid õige pisut (nt 205 ja 215 mm), siis suurt erinevust sõiduomadustes ei sellest tulene. Loodan, et sellest vastusest on abi 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.